- Propozice
- Výsledky
- Foto
- Reportáž
Začátek srpna patří již tradičně konání bajkového závodu Ostravský Chachar. Letos to byla první srpnová sobota, kdy Max Cursor uspořádal tento závod, který byl pro určité kategorie i Mistrovstvím Slezska. Vše se konalo, jak je již zvykem, na louce u Bělského lesa a v přilehlém okolí.

Co se týče počasí, tak všichni doufali, že se předpověď meteorologů nevyplní, protože už od pátku byly hlášeny bouřky a přívalové deště. Nakonec celé dopoledne vydrželo krásné, možná až moc teplé počasí, ale těsně před startem závodu elite muži a elite ženy se zatáhlo a slibovaný liják byl tu.

Pořadatelé vytyčili 3 druhy tratí. Mini okruh o délce 500 m byl určen pro ty nejmenší a taky si na něm zazávodily ženy (bez licence). Malý okruh měřil 1800 m a byl určen pro mladší žáky, mladší žákyně, starší žáky a starší žákyně. Ostatní kategorie musely zdolat velký okruh o délce 4500 m. Součástí malého i velkého okruhu byla rampa, která byla o něco málo menší než jsme byli zvyklí z minulých ročníků. Letos přijely zahraniční teamy z mnoha zemí (Polsko, Maďarsko, Ukrajina, Rusko, Slovensko).

Vše začalo v 9.00 hod., kdy se na start postavili mladší žáci ve vlně následováni mladšími žákyněmi. Všichni absolvovali zaváděcí okruh a k tomu jeden malý okruh. Vítězem mezi žáky se stal Matěj Průdek (BIKE 2000), před Dušanem Bodišem (CK AB Sereď) a Štěpánem Glombegem (3SA Racing). Mezi žákyněmi byla nejrychlejší Barbora Průdková před Nikolou Bajgerovou a Nikolou Stočkovou (všechny tři BIKE 2000). Mistrem Slezska se stal Matěj Průdek a mistryní Slezska Barbora Průdková (oba BIKE 2000). V 9. 15 odstartovali starší žáci a ve vlně za nimi starší žačky. Mezi chlapci po 1 zaváděcím a třech malých okruzích zvítězil Viliam Bodiš (CK AB Sereď) před Martinem Fuskem (SK Edie team Vsetín) a na 3. místě dojel Bercel Meggyesi (Hungary). Mezi děvčaty po 1 zaváděcím a dvou malých okruzích proťala jako první cílovou pásku Nikola Hlubinková (Moravec Czech MTB team) před Barborou Machulkovou (SK Edie team Vsetín) a Anetou Rezkovou (BIKE 2000). Tady se mistrem Slezska stal Tomáš Jakl (SK Jiří team) a mistryní Slezska Aneta Rezková (BIKE 2000).

V 10.00 hod. odstartovali kadeti, za nimi ve vlně juniorky a chvilku za nimi kadetky. Ti všichni po projetí zaváděcího kola najeli již na velký okruh. Z kadetů byl nejrychlejší Tomáš Paprstka (Scott Scania team) před Denysem Slobodyanem (Ukrajina) a Milanem Damkem (Sportful Ceny tisku.cz). Mezi kadetkami zvítězila Kristýna Ochmanová před Lenkou Jaklovou (obě SK Jiří team) a na 3. místě dojela Zsófia Kéri (Pilisborosfenö). V juniorkách nedala nikomu šanci Barbara Benkó (Pilisvörosvár), na 2. místě dojela Gabriela Slámová (Dukla Brno) a na 3. místě Iveta Janíková (TJ TŽ Třinec). Tady se mistrem Slezska stal Milan Damek (Sportful-Ceny tisku.cz), mistryní Slezska se stala v kadetkách Kristýna Ochmanová (SK Jiří team) a v juniorkách Iveta Janíková (TJ TŽ Třinec).

Pak se zase chvilku závodilo na mini okruhu. Nejdříve to byli chlapci ročník 2000/2001, po nich stejně stará děvčata. Obě kategorie si to rozdali na jednom mini okruhu. Mezi chlapci zvítězil Michael Vavřík (Valašské Meziříčí) před Michalem Šmídou (Benešov) a Davidem Pláškem (Ostrava). Z děvčat byla nejrychlejší Aneta Bajgerová (Stará Ves n O.) před Zuzanou Kokešovou (Čeladná) a Annou Zemánkovou (Benešov). Potom chlapci ročník 1998/1999 závodili na dvou mini okruzích a stejně tak děvčata ročník 1998/1999. Z chlapců byl nejrychlejší Michael Zeťák (Vsetín) před Šimonem Michalíkem (Ostrava) a Ondřejem Fojtíkem (Dolní Domaslavice). Mezi děvčaty zvítězila Petra Kozelská (Ostrava) před Terezou Tvarůžkovou (Valašské Meziříčí) a Denisou Knapkovou (Hrachovec). Závodění na mini okruhu uzavřely ženy (bez licence), které si odkroužily 4 mini okruhy. Vítězkou se stala Irena Fabiánová před Ivanou Jaklovou (obě Ostrava) a Lucií Macíkovou (Opava).

Teď se mohli diváci přesunout ke shlédnutí bike show a závodu bike cross. A bylo se opravdu na co dívat. Kluci ukázali, že to s kolem ve vzduchu umí. Někomu se povedl i nějaký ten pád, ale naštěstí nic vážného. Ve 12.30 hod. pak zase pokračovaly závody na velkém okruhu, kdy se bojovalo i o tituly mistr Slezska. Nejdříve odstartovali junioři, za nimi ve vlnách muži rozdělení podle ročníků do čtyř kategorií. Mezi juniory proťal jako první cílovou pásku Jakub Magnusek (Česká spořitelna MTB), na 2. místě dojel Timofey Ivanov (Format -- Udmurtia) a na 3. místě Břetislav Rohel (Sundance Opava). Mistrem Slezska se stal Břetislav Rohel. V mužích do 29 let dojel jako první Milan Šustek (Blansko) před Karlem Videckým (Max Cursor) a Jakubem Cíglerem (Propil MRX). Mistrem Slezska se stal Karel Videcký. V mužích do 39 let zvítězil Tomáš Najser (Bike One Opava) a zároveň si vyjel titul mistra Slezska před Tomášem Veselým (4Ever Cyklo Bulis) a Markem Kučerou (Respiro Adrenalin team). Mezi muži do 49 let zvítězil a rovněž získal titul mistr Slezska Martin Šíma (Max Cursor) před Ivo Kovaříkem (SK Jiří team) a Dušanem Olejníčkem (TJ Favorit Brno). V kategorii muži nad 50 let zvítězil Jiří Sedláček (SK Jiří team) a zároveň se stal mistrem Slezska.

Vyvrcholením dne byl závod Velká Cena Ostravy UCI pro kategorie elite muži a elite ženy. Smůla byla, že před startem se spustil mohutný liják a tak tito závodníci už na start nastupovali řádně promočení. Nejdříve odstartovali muži a ve vlně za nimi ženy. Byl to závod zajímavý od začátku až do konce, Déšť udělal z tratě pořádné blátíčko a to se podepsalo na funkčnosti \'\'závodních strojů\'\'. Doplatila na to i Šárka Chmurová (Max Cursor), která celý závod s náskokem vedla, ale nakonec musela pro technické problémy odstoupit. Kluzké kořeny na trati taky udělaly své a postaraly se o množství pádů. Nakonec se vítězem v kategorii muži elite stal Pavel Boudný (Deckhome Cannondale) před Ondřejem Zeleným (Michelin Specialized MTB team) a Jiřím Novákem (Deckhome Cannondale). V ženách zvítězila Janka Števková (CK MTB Dohňany) před Lucií Veselou (TJ Favorit Brno) a na 3. místě dojela Natalia Krompets (Ukrajina).

Kolem 19. hod. začal Pivní sprint, to je závod na okruhu dlouhém 150 m, závodí se ve dvojicích, každý z dvojice dostane půllitr piva a ihned po dopití může vyrazit na trať. Rychlejší z dvojice postupuje do dalšího kola. Tady byly vypsány 2 kategorie - muži a ženy. Vítězem mezi muži se stal borec, kterého zná každý pod přezdívkou Žena. V ženách zvítězila Eva Kratochvílová.

A na závěr byla Rock n\'roll party, kdy se všichni bavili až do pozdních večerních hodin.