- Propozice
- Výsledky
- Foto
- Reportáž

V sobotu 16. května začal Český pohár horských kol úvodním závodem premiérově na Hostýně. Team 4ever Cyklobulis jako pořadatelé vytyčili 2 okruhy - zkrácený pro žákovské kategorie a velký okruh pro ostatní. Oba okruhy byly technické, obsahovaly výjezdy, těžké sjezdy, závodníkům se trať hodně líbila. Z posledních dnů jsme byli zvyklí na pěkné teplé slunečné počasí. To ale na Hostýn nedorazilo. V pátek, kdy probíhal trénink na trati, bylo ještě jakž takž...pod mrakem, ale nepršelo. V den závodu ale od rána mrholilo, byla mlha, počasí opravdu nevlídné. V 9.00 bylo odstartováno. Nejdříve se na trať vydali žáci a minutu za nimi žákyně. Do cíle jako první dorazil Martin Fusek z pořádajícího teamu a Tereza Vališová (SKI KLUB Šumava). Za Severní Moravu bojoval Filip Heczko (TJ TŽ Třinec) - 4. místo, Matěj Průdek - 17. místo, Petr Šebesta (oba BIKE 2000) - 19. místo, Vašek Prejda (SK Jiří team) - 21. místo. Z děvčat měla neuvěřitelnou smůlu Aneta Rezková (SK Maxbike Orlová), která od startu jezdila na 1. místě, ale půl kola před cílem chytla do zadního kola klacek, který ji zrušil přehazovačku a zablokoval zadní kolo a s nepojízdným kolem musela doběhnout do cíle a bylo z toho 10. místo. Nikola Bajgerová se umístila na 2. místě, Bára Průdková na 3. místě (obě BIKE 2000), Kateřina Samiecová (TJ TŽ Třinec) na 8. místě, Nikol Stočková (BIKE 2000) na 9. místě, Lenka Krzyžanková (TJ TŽ Třinec) na 11. místě.

V 9.45 bylo na start postupně vypuštěno opravdu velké množství závodníků, protože ve vlnách startovali kadeti, muži OPEN a Masters. Mezi kadety byl nejrychlejší Vojtěch Nipl (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), ze severomoraváků dojel na 18. místě Adam Kožušník (SK Maxbike Orlová). Vítězem kategorie OPEN se stal František Žilák (Teplice nad Metují),ze severomoraváků obsadil třetí pozici na bedně Karel Videcký(Max Cursor) a mezi Masters zvítězil Petr Sulzbacher (Police nad Metují). V 11.30 přišli na řadu junioři v počtu 75 závodníků. Cílovou pásku jako první proťal Josef Rajchart (Author Team Stupno). V severomoravácích bylo pořadí následovné: Milan Damek (TJ Baník Ostrava) na 29. místě, Dominik Rezek (SK Maxbike Orlová) na 40.místě a Vojta Zlý (Cyklo Konečný) na místě 56.

Pak startovaly ženské kategorie - kadetky, juniorky, ženy. Kadetky měly původně startovat společně s žáky a žákyněmi na zkráceném okruhu, ale na páteční rozpravě se rozhodlo, že pojedou velký okruh se ženami. Mezi kadetkami zvítězila Markéta Drahovzalová (Bike klub Kutná Hora), ze severomoravaček se umístila na 14.místě Michaela Sikorová (TJ TŽ Třinec). Z juniorek byla nejrychlejší Natálie Šimorová (ŽP Sport a.s.),ze severomoravaček se na 7. místě umístila Iveta Janíková (TJ TŽ Třinec). Mezi ženami si už od začátku vypracovala náskok Janka Števková (CK MTB Dohňany), který si udržela až do cíle.V této kategorii byla ze severomoravaček nejrychlejší Šárka Chmurová na 4. místě (Max Cursor), kterou postihl defekt, dále Soňa Jurková (TJ Baník Ostrava) na místě 12. a Pavlína Maráčková (SK Jiří Team) na 13. místě.

Vrcholem dne byl závod elite. Tady zvítězil Jaroslav Kulhavý (Rubena Specialized). Na trati jsme mohli taky vidět naši cyklokrosovou hvězdu Zdeňka Štybara, který zkouší bajkové závody a chce se nominovat na Mistrovství Evropy. Nakonec se umístil na pěkném 6. místě. A ze severomoraváků si nejlíp vedl Nikola Ivanov 24. místo a Radovan Bierski na místě 26. (oba TJ Baník Ostrava), Břetislav Rohel (Forman Cycling Team) na 32. místě a Vojta Rakušan (SK Maxbike Orlová) na 54.místě.