25. 07. 2009 - Xterra Ostrov n/O MČR, Ostrov nad Ohří
- Propozice
- Výsledky
- Reportáž
Sobotní xterra v Ostrově se jela jako 5. závod seriálu Xterra Czech Tour 09 a Mistrovství ČR ve sprintu. Mimo hlavní závod se jel taky závod hobby a štafety na zkrácených objemech, odpolední supersprint pro 20 nejlepších xterráků a xterraček a sportovní program pro děti. Den před závodem si závodníci mohli projet 16km cyklistickou trať - trasa byla rychlá, technická, žádné dlouhé výjezdy jako v Děčíně, spíš pořád z kopce do kopce. V noci na sobotu ještě trochu zapršelo, takže tradičně nechybělo ani bláto. Plavalo se 750 metrů v prudkých vlnách Velkého Rybníka, kde bylo i první depo; a běžecká trasa byla 6 km dlouhá a vedla Zámeckým parkem, pak do polí a luk, kousek po motokrosové trati a lesíkem zpátky na Staré náměstí, kde bylo 2. depo a centrum závodu.
Hobby závod byl odstartován po 10. hodině a 46 závodníků a závodnic se poprali na objemech 0,4 - 14 - 5. Nejrychleji závod dokončil Ondra Matějíček (AC Start KV) v čase 1:02:37, před Miroslavem Juričem a Martinem Mullerem. Z žen byla nejrychlejší Katka Bauerová s časem 1:13:54, před Martinou Kabilovou (Tri Cheb; vítězka kategorie 40+) a Janou Štípalovou (Triatlet KV).
Mistrovský závod byl odstartován asi o hodinu později a do vln Velkého Rybníka se vrhlo kolem 80 závodníků. Plaveckou část zvládl nejrychleji Martin Krňávek s více než 20vteřivovým náskokem na juniory Vojtu Dědka a Petra Šlajse. To se ale změnilo na cyklistické trati, na které převzali vedení Honza Kubíček s Karlem Zadákem a Petrem Novákem, který jim šlapal na paty. Toto trio bylo nejrychleji i v cíli, pro titul Mistra republiky si tedy doběhl Honza Kubíček (RedBull Specialized) s cílovým časem 1:12:04, jako druhý doběhl Karel Zadák (Tri Lamy) a třetí Petr Novák (X-team BaNo KV). Skvělé běžecké výkony předvedli Martin Krňávek (Ekol Team) a Lukáš Bauer (SKP Jablonec), kteří si doběhli pro 4. a 5. místo. Výborné výkony podali i junioři - Vojta Dědek (AC Start) na 6. místě celkově a 1. mezi juniory, 2. Petr Šlajs (TTK Slavia VŠ Plzeň) a 3. Jan Kronika (LK Slovan KV). V kategoii 20 - 29 byl nejrychlejší Jirka Klíma před svým oddílovým kolegou Vaškem Klakurkou (oba AD Pemap Brodek u Přerova) a Lubomírem Bachurou (X-team BaNo KV). Z žen byla nejrychlejší Katka Loubková (TT Cyklorenova) s časem 1:31:16, před 1. juniorkou Lucií Materovou (InSPORTline Lipník) a Ivanou Loubkovou (TT Cyklorenova). 4. z žen a 3. eliťačka v cíli byla Dáša Svěráková (Cyklo Adam). Jako 2. z juniorek dokončila Irena Klingorová (TJ Olympionik) a 3. Markéta Roubalová (Dukla Praha). Vítezkou kategorie 20 - 29 se stala Klára Pochobradská (Respiro) před Bárou Hruškovou a Míšou Hruškovou (obě Twins Xterra).
Po vyhlášení výsledků se startoval supersprint - letošní novinka. Startovalo nejlepších 15 mužů, 3 ženy a 2 VIP na návrh ředitele závodu. Mělo jít o bližší představení nejlepších českých xterráků a ti se měli poprat na krátkých tratích s umělými překážkami o pěkné preis money. Startovalo se v rozestupech 1/3 rozdílu času z plavání a 1. žena startovala minutu před prvním mužem. 7 nejlepších pak postoupilo do finále. Finále bylo napínavé a nakonec si pro 1. místo doběhl Karel Zadák. Honza Kubíček, vítěz dopoledního závodu, zapomněl odbočit do depa a tak pro něj supersprint po cyklistické části skončil.
Děkujeme pořadatelům za výborně připravený závod a těšíme se na další, předposlední závod Xterra Czech Tour a to 15.8. v Horní Plané (Lipno).