- Propozice
- Výsledky
- Foto
- Reportáž
V neděli 21.6. se na Hlučíně jela Velká cena Ostravy - XI. ročník tohoto triatlonového závodu a 4. závod MS poháru 09. Tento závod byl zároveň Mistrovstvím MS kraje v triatlonu. Dopředu bylo přihlášeno kolem 55 závodníků, nakonec se jich sešlo 75. Počasí vypadalo celý den hodně nejistě, ale kdo sledoval Medard, věděl, že žádné deště nejsou v plánu:)Voda měla 19°, neoprény byly tedy povoleny, ale dalo se v pohodě plavat i bez nich.
Dopoledne patřilo žákovským kategoriím a závodu benjamínků - benjamínci jeli na trati o objemech 0,1 - 4 - 1 a mladší i starší žáci 0,3 - 10 - 2. Z benjamínků byl nejrychlejší Vilém Fridrich s časem 15:32, jako 2. doběhl Vašek Vavřínek a na 3. místě Šimon Opíchal (oba Sport centrum Dolní Benešov). Skvěle zajela i jediná dívka z této kategorie - Eliška Sněhotová (Sport centrum Dolní Benešov). Po dojetí benjamínků bojovali na delší trati ml. a st. žáci - v kategorii dívek byl po celou dobu boj mezi skvělými závodnicemi TK Ostrava Alčou Paliderovou a Janou Macháčovou. Po plavání měla Alča trochu náskok, ale na kole už se holky sjely, Jana pak dokonce trochu ujela. Na běhu už si 15 vteřinový náskok udržela a tak se stala vítězkou kategorie mladších žaček. Alča vyhrála kategorii starších žákyň. Kategorii mladších žáků vyhrál Marcín Neuman (TKKF Tri Dabrowa Górnicza) před Adamem Marcalíkem (SK Jiří TeaM Ostrava). V kategorii starších žáků byl taky zajímavý souboj mezi závodníky TK Ostrava Martinem Melichárkem a Ondrou Hurníkem. Martin byl přece jenom rychlejší a tak doběhl 1. asi s 20s náskokem na Ondru. 3. doběhl Michal Vacula (DIDI Team).
Odpoledne už ovšem pro všechny ostatní skončila legrace a čekalo je 750 m plavání, 24 kopcovitých km na kole a asi 6 km běhu. Plaveckou část nejrychleji zvládl Tomasz Marcinek, ale jen 8 sekund za ním vylézala skvělá plavkyně Tamara Stonová. Asi minutu za nimi doplavali Tomáš Matera a Honza Palider. Na kole přijel 1. Tomáš Matera s náskokem minuta čtyřicet na Iva Vrbu, Tomasze Marcinka, Martina Navaříka a Miroslava Pátka. Z žen přijela jako první Tamara Stonová s náskokem 2 a půl minuty na Dášu Svěrákovou a Lucku Materovou. Tomáš i Tamara si vedení po kole udrželi a stali se tak celkovými vítězi mužské resp. ženské kategorie s časy 1:10:39 a 1:16:00. A jak vypadaly výsledky v jednotlivých kategoriích?
V kategorii dorostenců zvítězil a 13. celkově dojel Štěpán Roubalík (TRI Klub Loštice), jako 2. doběhl Ondra Rut (TK Ostrava), který si zároveň doběhl pro titul Mistra kraje a na třetím místě Tomáš Sosna (SK Jiří TeaM). V kategorii dorostenek byla jediná závodnice - pro titul Mistryně kraje si tedy dojela celkově 3. z žen Lucka Materová (InSportLine). Tomasz Marcinek (AZS AWF Katowice) se stal vítězem v kategorii juniorů, pro titul si však dojel 2. Honza Palider a 3. v kategorii dojel Vojta Krusberský (oba TK Ostrava). Mistrem kraje v kategorii elite1 a zároveň celkovým vítězem se stal Tomáš Matera (InSportLine), který dal dalším dvěma v pořadí něco přes dvě minuty - 2. doběhl Martin Navařík (X-air Ostrava) a skvělý výkon podal i 3. z kategorie Ivo Vrba (Rocktechnik triatlon). V kategorii elite2 zvítězil Miroslav Pátek (TJ Loko Krnov), 2. doběhl Aleš Velička (X-Air Ostrava) a 3. Jirka Foltys (InSportLine Lipník). Marek Ščerba (SK Skivelo Neslyšících) se stal vítězem kategorie M40, 2. Kevin Harvey a jako 3. Juergen Thietz (Bike 2000 Ostrava). V M50 zvítězil Jerzy Sufranowicz (Dabrowa Górnica) před Karlem Janákem (Titan Zlín) a Zdeňkem Žarlokem (SK Jiří TeaM). V M60+ zvítězil borec Dědek Beskydský s časem 1:49:38. Kategorii žen vyhrála Tamara Stonová (Ironman Sudoměř), 2. doběhla Dáša Svěráková (Cyklo Adam) a jako 3. Alena Konečná (CK Vlastibor Konečný). I v kategorii ženy 40+ se našly závodnice - zvítězila Svatava Hanzlová a pro stříbro si doběhla Hana Materová.
Opět gratulujeme vítězům, poraženým a zkrátka všem, co se snažili dojet do cíle a děkujeme všem, co pomáhali s náročnou přípravou závodu i se sklízením věcí. Další a bohužel už poslední závod poháru se uskuteční 1.8. v Rýmařově, tak trénujte a hlavně ve zdraví přežijte, ať se nás sejde co nejvíc! ;-)
Za cyklostránky Lucka Materová

Závěrem děkují pořadatelé všem závodníkům za předvedené výkony, dobrovolným spolupracovníkům a sponzorům akce, jmenovitě Oborové zdravotní pojišťovně zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, společnosti Dobré stavby Ostrava, Českému triatlonovému svazu a Moravskoslezskému kraji za podporu tohoto závodu.