- Výsledky
- Foto
- Reportáž
Poruba, 10.5.2008, mar

Sobotní závod, který byl jubilejním 10. ročníkem Porubského sprinttriatlonu, byl tradičně jedním z prvních triatlonů letošní sezony. V dospělých kategoriích se sešlo přes padesát borců, mezi nimi pět žen, žákovské kategorie poznamenala neúčast polských závodníků, takže se přihlásilo celkem dvanáct dětí v kategorii benjamínku do 11 let a žákovských kategorií do 15 let.

Úvodní plavecká část, která se odehrávala na porubském bazénu byla zahájena v 9:30 hodin. Kategorie benjamínku plavala 100 m, žáci 300m, ostatní kategorie 500m. Na stovce byl nejrychlejší Pavel Novák (SK Jiří Team Ostrava), v žákovské kategorii pak Martin Melichárek (SK Jiří Team Ostrava).
Na pětistovce, kde startovali dorostenci, junioři a všechny dospělé kategorie a samozřejmě také kategorie dívčí a ženské, byl absolutně nejrychlejší dorostenec Honza Palider v čase 6:03, dobré výkony podal i Karol Džalaj, slovenský triatlonista z klubu Nereus Žilina a Tomáš Matera v časech 6:34 a 6:35, z děvčat pak zaplavala nejlépe Lucka Materová v čase 7:23.

Do dalších dvou disciplín, které se startovaly tzv. Gundersenvou metodou, vyrazili společně benjamínci i žákovské kategorie. V benjamíncich zvítězil domácí Pavel Novák, ve starších žácích spolu bojoval Štěpán Roubalík (Tri Loštice) a domácí Martin Melichárek. V cíli byl o tři vteřiny rychlejší Štěpán, oba závodníci však zvítězili každý ve své kategorii : Štěpán Roubalík jako starší žák, Martin Melichárek (SK Jiří Team Ostrava) jako mladší žák.

Všechny ostatní kategorie startovaly cca o půl jedné. Chvíli po startu se na čelo cyklistiky propracovala dvojice Tomáš Matera(InSPORTline Lipník n/B), Karol Džalaj (Nereus Žilina), kde v kopcích aktivnější junior Tomáš Matera si vypracoval zhruba minutový náskok jak před Džalajem, tak další dvojici Vrba, Pátek.

Běžecká část pak probíhala na přehledném kilometrovém okruhu na porubské dolině, takže triatlonisté měli dobrý přehled o svých soupeřích. I v této části si Tomáš Matera pohlídal své soupeře a po dobrém běžeckém výkonu zaslouženě zvítězil v čase 1:05:59. Na druhém místě doběhl i po kole druhý Karol Džalaj , na třetím místě pak Miroslav Pátek (Etriatlon Krnov) a čtvrtý Ivo Vrba(AD Pemap Brodek u Přerova). Z děvčat dojela první Lucka Materová, která si podržela svůj náskok z plavání před oddílovou jmenovkyni Luckou Novákovou ( obě SK Jiří Team Ostrava), třetí pak doběhla Markétka Olejáková (X-air Ostrava).

Krátce po doběhu jsem se zeptal Karola Džalaje na pocit ze závodu : "Trať se mi líbila, závod je velmi dobře vymyšlený, je dobře že je docela brzo na jaře. Na závodě si můžu otestovat formu po zimní přípravě a eventuálně korigovat další trénink. Po startu kola jsem jel ve dvojici s Tomášem, nejsem ale žádný skvělý vrchař spíše mi vyhovuji dlouhé roviny a taky musím vzít v úvahu svých osmdesát kilo oproti soupeřovým odhaduji šedesát tři , abych neurazil."

Karol ocenil nejen dobře připravený závod v Porubě, ale také celkově lepší úroveň triatlonových podniků v Čechách a na Moravě, kde krom závodů českého poháru se pořádá poměrně hodně dobře připravených závodů, kde mohou soupeřit jak špičkoví triatonisté, tak hobíci.

Závěrem bych rád poděkoval všem pořadatelům okolo Jirky Sedláčka za obětavou přípravu závodu a sponzorům soutěže za podporu triatlonu v našem kraji.