- Propozice
- Výsledky
- Foto
- Reportáž
Mistrovství republiky v silniční cyklistice mládeže proběhlo ve dnech 5., 7. a 9. srpna a bylo určeno pro kategorie starší žáci, starší žákyně, kadeti a kadetky. Městem, které letos mistrovství pořádalo, byl Lanškroun, město, kde se každoročně koná závod míru starších žáků a kadetek. Pořadatelé se zhostili svého úkolu na výbornou a bylo znát, že s pořádáním závodů mají své zkušenosti.

První závodní den v úterý 5. srpna se konala časovka jednotlivců. Počasí bylo bez deště, ale foukal silný vítr. Start byl v prostoru benzínové pumpy. V 15.00 hod. se postavil na start první závodník z kategorie starších žáků a vydal se na trasu 10 km (5 km na obrátku a zpět). Celá trať byla do kopečka, z kopečka a zase do kopečka, prostě žádná rovinka. V intervalech po 1 minutě se na trať vydávali ostatní starší žáci podle předem rozlosovaného pořadí. Pak následovaly kadetky, které po minutě musely zdolat co nejrychleji 5 km na obrátku a zpět. A hned za nima žákyně, taky po minutě 5 km na obrátku a zpět. Kategorie kadetů musela zdolat 20 km, tzn. 5 km na obrátku a zpět a to samé ještě jednou. V kategorii starších žáků se mistrem republiky stal Michael Vakoč (Dukla Praha), na 2. místě se umístil Jan Skála (WHIRLPOOL AUTHOR JUNIOR HK) a na 3. místě Radim Vogeltanz (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ).V kategorii žákyně se mistryní republiky stala Kateřina Uhrová (TJ Slezan Frýdek-Místek), na 2. místě se umístila Petra Matějková (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ) a na 3. místě Andrea Jezlová (ČESKÁ SPOŘITELNA MTB). Mezi kadetkami získala titul mistryně republiky Dagmar Labáková (Dukla Praha), na 2. místě se umístila Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a na 3. místě Zuzana Šmídová (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ). V kadetech se mistrem republiky stal Daniel Veselý (Scott Scania team Kolín), na 2. místě se umístil Adam Ohřál (TJ Favorit Brno) a na 3. místě Lukáš Smola (CK WINDOOR´S Příbram).

Další den si mohli závodníci odpočinout. Ve středu 7. srpna pak pokračovalo mistrovství republiky časovkou dvojic a družstev na stejné trati jako v úterý. Ve dvojicích soupeřili kategorie starší žáci, žákyně a kadetky, v družstvech pak kadeti. Nejprve závodily dvojice žákyň, které musely zdolat 15 km, takže startovaly na obrátce, pak 5 km do prostoru cíle a znovu na obrátku a zpět. První dvojice žákyň odstartovala v 10.00 hod. a další pak v intervalech po 2 minutách. Dvojice starších žáků a kadetek musely zdolat 20 km (2 x na obrátku a zpět) a družstva kadetů 30 km (3x na obrátku a zpět). Tento den bylo slavnostní vyhlášení na náměstí na základě pozvání starosty města Lanškrouna. Mezi staršími žáky se mistry republiky stala dvojice Michael Vakoč a Adam Valeš (oba Dukla Praha), na 2. místě se umístili Radim Vogeltanz (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ) a Daniel Lukeš (Author team Stupno) a na 3. místě Jakub Frkal a Jakub Vývoda (oba TJ Sigma Hranice). Mezi žákyněmi na nejvyšší stupínek vystoupaly Petra Matějková (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ) a Andrea Jezlová (ČESKÁ SPOŘITELNA MTB), na 2. místě se umístily Monika Sedláčková (SKC Prostějov) a Barbora Machulková (SK Edie team Vsetín) a na 3. místě Kateřina Uhrová (TJ Slezan Frýdek-Místek) a Aneta Rezková (BIKE 2000). V kategorii kadetek byla nejlepší dvojice Zuzana Šmídová (TJ ZČE CYKLISTIKA PLZEŇ) a Dagmar Labáková (Dukla Praha), na 2. místě se umístily Vendula Kuntová (Dukla Praha) a Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a na 3. místě Kristýna Ochmanová (SK Jiří team) a Karolína Kalašová (Scott Scania team Kolín). Mezi kadety zvítězilo družstvo ve složení Tomáš Zechmeister, Adam Ohřál, Viktor Vrážel, Jakub Večeřa (všichni TJ Favorit Brno), na 2. místě se umístili Jan Kadúch (TJ Sigma Hranice), Ondřej Žniva (RK Cyklos Valašské Meziříčí), Jakub Filip a Martin Cetkovský (oba SKC Prostějov) a na 3. místě Matěj Lasák (Sundance TJ Opava), David Dvorský, Pavel Mačák a Jiří Matoušek (všichni tři Mapei Cyklo Kankovský).

A zase následoval den volna pro závodníky, aby se připravili na poslední závod a sice silniční závod jednotlivců. Vše vyvrcholilo v sobotu 9. srpna, kdy byl pro všechny kategorie připraven okruh dlouhý 11 km (a zase do kopečka, z kopečka, ..minimálně po rovině). Den předtím lilo jako z konve, ale v sobotu i když bylo mraků dost, tak se počasí udrželo a nesprchlo. V 9.00 se na start postavili starší žáci a vydali se na svých 44 km (4 okruhy). Pět minut po nich odstartovaly žákyně. Ty musely zdolat 22 km (2 okruhy). Mezi žáky došlo k pádu několika závodníků, takže měli zdravotníci plné ruce práce. V 11.00 hod. odstartovali v hojném počtu kadeti. Startovní pole čítalo něco kolem 70 závodníků. Všichni museli zdolat 77 km (7 okruhů). Po nich 5 minut odstartovaly kadetky a vydaly se na 4 okruhy. Tady jedna z kadetek měla během závodu nepříjemný pád a byla prý z toho zlomená klíční kost a otřes mozku. V kategorii starších žáků se mistrem republiky stal Michael Vakoč (Dukla Praha). Mistryní republiky v žákyních se stala Kateřina Uhrová (TJ Slezan Frýdek-Místek). Mezi kadetkami titul mistryně republiky získala Dagmar Labáková (Dukla Praha). Mezi kadety získal titul mistr republiky Matěj Lasák (Sundance TJ Opava).